Do udzielenia odpowiedzi na to pytanie potrzebne jest wyjaśnienie samego pojęcia adwokat. Jest to prawnik świadczący pomoc prawną, polegającą głównie na udzielaniu porad prawnych oraz występowaniu przed sądami i urzędami. 

Czym zajmuje się prawnik rodzinny?

Sprawy, które wymagają rozwiązania na drodze sądowej zazwyczaj są delikatne dla klienta. Tego typu sprawami są sprawy rodzinne. Osoby dochodzące swoich praw przy pomocy adwokata rodzinnego będą z pewnością wymagały od niego odpowiedniego podejścia, a więc profesjonalizmu, taktu oraz jak najlepszej znajomości swojego fachu. Współpraca tego typu powinna opierać się na zaufaniu i poczuciu bezpieczeństwa, zwłaszcza ze strony klienta, dlatego bycie prawnikiem rodzinnym (https://kancelariaea.pl/prawo-rodzinne-sprawy-rodzinne/) nie jest łatwym zawodem. 

Sprawy rozwodowe, separacje, alimenty, władza rodzicielka, utrzymywanie kontaktu, ustalanie ojcostwa – wszystkie te sprawy łączą duże emocje, dlatego prowadzić powinna je odpowiednia osoba, która podejdzie do tematu spokojnie, profesjonalnie i z odpowiednio obiektywnym podejściem. Do kompetencji adwokata do spraw rodzinnych poza wyżej wymienionymi należą również sprawy majątkowe. Wszystkie te zagadnienia wymagają odpowiedniej pracy – zatrudniony prawnik zajmie się przygotowaniem pozwu, wniosku, innych niezbędnych dokumentów, zaplanuje sposób działania oraz pomoże w przygotowaniu odpowiednich dowodów. 

Czy warto zatrudnić adwokata?

Zdecydowanie tak. Sprawy takie jak rozwód czy walka o alimenty wiążą się z dużymi emocjami. Postępowania sądowe bywają trudne, długie i stresujące, nie zawsze łatwo poradzić sobie z tym wszystkim mając w sobie kłębiące się nerwy. Osoba kompetentna pomoże klientowi zadbać o jego potrzeby oraz prawa, o których sam mógłby nie pamiętać, lub po prostu nie wiedzieć. Reprezentacja przed sądem jest nie mniej ważna – odpowiedni prawnik zadba o to, aby nasz interes został zaprezentowany przed Sądem w jak najlepszy i najbardziej przekonywujący sposób. Nie warto oszczędzać na dobrym adwokacie rodzinnym, ponieważ wtedy płaci się własnym czasem, zdrowiem i ryzykiem zakończenia sprawy w inny sposób, niż tego oczekujemy.