PIT zerowy to nowość na polskim rynku podatkowym, która przynosi korzyści dla osób młodych, poniżej 26 roku życia. Dzięki temu mogą oni zarabiać „na rękę” więcej niż do tej pory. Ulga obowiązuje od dnia 1 sierpnia 2019 roku i obejmuje osoby opłacające do tej pory podatki pochodzące z umowy o pracę czy z umowy zlecenia.

Czym jest PIT zerowy?

PIT zerowy to ulga podatkowa obejmująca osoby poniżej 26 roku życia. Aby z niej skorzystać, konieczne jest czerpanie dochodów ze stosunku pracy. Nowelizacja przepisów ma na celu ułatwienie startu na rynku pracy osobom młodym, które często pracują jednocześnie studiując i wynajmując mieszkania. Dzięki temu można uzyskać wyższą pensję, jednak nowe przepisy nie obejmują młodych przedsiębiorców, którzy na żadne ulgi nie mogą liczyć. Rząd liczy na to, że zwolnienie od podatku zachęci młode osoby do aktywności zawodowej w Polsce i zatrzyma masową falę emigracji zarobkowej. Czy to się jednak uda, czas pokaże.

zeszyt

Ile można zyskać dzięki zmianie przepisów?

Realne zarobki młodych osób po nowelizacji przepisów będą zależały od poziomu wynagrodzeń. Nie ma jednej, określonej kwoty, która dodatkowo trafi do portfela. Według Ministerstwa Finansów młodzi Polacy zyskają od 133 do 564 złotych każdego miesiąca. W skali roku daje to spore zyski, które mogą sięgać od 1592 do 6768 złotych. Warto podkreślić, że najwięcej zyskają te osoby, które posiadają wysokie pensje. Wspomniana ulga dotyczy jednak tych osób, które w ciągu roku nie przekroczą zarobków rzędu 85 528 złotych. Z racji tego, że nowelizacja obowiązuje od 1 sierpnia, w 2019 roku progiem zarobków będzie 5/12 limitu rocznego, czyli 35 636,67 złotych. Jeżeli zarobki przekroczą wspomniany próg to dopiero nadwyżka, a nie całość dochodów zostanie opodatkowana. Zwolnienie jest niezależne od ilości posiadanych umów lub liczby płatników.

długopis

Jak długo będzie obowiązywała ulga?

Często słyszy się głosy, że PIT zerowy to jeden z chwytów kampanii wyborczej obozu rządzącego. Aktualnie ulga obowiązuje do końca grudnia 2019 roku. Czas pokaże, czy PIT zerowy zostanie utrzymany również w kolejnych latach. Jest na to spora szansa, ponieważ celem państwa jest zatrzymanie młodych, wykształconych ludzi w kraju, gdzie zaczyna brakować rąk do pracy.

Polecamy: https://adwokat-kaliszewski.pl/